Sezon 2019 będzie wyjątkowy nie tylko ze względu na powrót Roberta Kubicy do F1, ale także dlatego, że po raz pierwszy średnia wieku kierowców będzie tak niska. Czy zastanawialiście się kiedyś ile lat mają kierowcy F1? Średni wiek kierowcy Formuły 1 w sezonie 2019 to 26 lat i trzy miesiące!

Czy w F1 istnieją ograniczenia wiekowe?

Jeżeli chodzi o dolny limit to jest to 18 lat. Każdy kierowca ubiegający się o superlicencję umożliwiającą starty w F1 lub sam udział w treningach musi mieć ukończone 18 lat. Ten przepis został wprowadzony stosunkowo niedawno, bo obowiązuje dopiero od 2016 roku.

A wszystko przez Maxa Verstappena, który w wieku 17 lat i 166 dni został najmłodszym kierowcą, który brał udział w wyścigu Formuły 1. Max zadebiutował podczas Grand Prix Australii w 2015 i był w tym czasie kierowcą juniorskiego zespołu Red Bulla – Scuderii Toro Rosso. Co ciekawe, Max zaczynając karierę w F1 nie miał jeszcze prawa jazdy.

Max jest także najmłodszym kierowcą, który zdobył punkt w wyścigu, stanął na podium, wygrał wyścig F1 i przejechał najszybsze okrążenie. W kolekcji brakuje mu tytułu najmłodszego zdobywcy Pole Position, a ostatnia szansa na to była w sezonie 2019. Ten rekord należy do Sebastiana Vettela, który swoje pierwsze PP zdobył w wieku 21 lat i 72 dni podczas kwalifikacji do Grand Prix Włoch w 2008 roku.

Wracając do tematu ograniczeń wiekowych w F1 to górny limit nie istnieje. Oczywiście wszystko zależy od kondycji fizycznej i stanu zdrowia kierowców, którzy są poddawani licznym testom, aby sprawdzić czy „jeszcze się nadają do ścigania”. O tym jak wyglądają treningi i diety kierowców F1 pisałam w poprzednich wpisach: „Treningi kierowców F1 na przestrzeni lat” oraz „Dieta F1 – co jedzą kierowcy”.

Generalnie uważa się, że szczyt formy w większości sportów przypada na okolice 30 roku życia. Po jego przekroczeniu nadal oczywiście można cieszyć się doskonałą kondycją, chociaż w przypadku sportów tak wymagających jak Formuła 1, doskonale widać jak z wiekiem m.in. słabnie refleks. Zwykle w okolicach czterdziestki kierowcy decydują się na przejście ze ścigania do roli ekspertów, mentorów czy na stanowiska strategiczne.

Ile lat mają kierowcy F1?

Oczywiście od każdej reguły są wyjątki, co doskonale widać na poniższym wykresie, który przedstawia wiek kierowców F1 podczas rozpoczęcia sezonu 2019.

Ile lat mają kierowcy F1

Wykres przedstawiający wiek kierowców F1 w momencie rozpoczęcia sezonu 2019

W sezonie 2019 najstarszym kierowcą w całej stawce będzie Kimi Raikkonen. Kimi podpisał dwuletni kontrakt z Sauberem, więc w momencie jego wygaśnięcia będzie miał 40 lat.

Niewielu kierowców odnosiło sukcesy po 40. roku życia. Takim kierowcą z „naszych czasów”, który odnosił sukcesy po czterdziestce jest Nigel Mansell, który mając 41 lat wygrał wyścig o Grand Prix Australii w 1994 roku. Michael Schumacher – legenda Formuły 1, powtórnie zakończył karierę wyścigową w wieku 43 lat i wszyscy dobrze pamiętamy, że w ogóle nie przypominał siebie z dawnych lat. W latach 50. było kilku kierowców, którzy ścigali się nawet po pięćdziesiątce. Juan Manuel Fangio – pięciokrotny mistrz świata, który swoim dorobkiem ustępuje tylko Schumacherowi, swój ostatni tytuł wywalczył w wieku 46 lat.

Co sądzicie o ograniczeniach wiekowych w F1? Powinny zostać zniesione czy może wręcz przeciwnie, zaostrzone poprzez wprowadzenie górnego limitu?

Podziel się ze znajomymi