Tradycyjny żeński strój chiński? Pewnie coś w stylu sukienek Grid Girls, w których zaprezentowały się podczas Grand Prix Chin. Trochę poszperałam w Internecie i okazuje się, że te słynne kiecki są inspirowane strojem ludów Mandżurii. Pierwotnie był on przeznaczony do jazdy konnej, a asymetryczne zapięcie ułatwiało strzelanie z łuku i osłaniało szyję. Ponadto w jego skład wchodziły również spodnie i kamizelka.

Sukienki, które znamy dzisiaj, pojawiły się w Chinach dopiero w XX wieku i właściwie niewiele mają wspólnego z tradycją. Chinki traktują je jako strój służbowy. Występują w nich najczęściej hostessy czy też pracownice restauracji i salonów piękności.

Te sukienki mają nawet specjalne nazwy – qipao lub chengsan. Z reguły są uszyte z naturalnego jedwabiu, ale pojawiają się także wersje, w których wykorzystano sztuczne materiały – w takich przypadkach cena jest oczywiście sporo niższa. Dominujące kolory? Czerwień, granat, czerń lub złoty. Bardzo często na materiale wyhaftowane są pawie, ryby, smoki i orientalne wzory.  Długość qipao nie ma właściwie znaczenia – sukienka może być w wersji mini lub do kostek, jak w przypadku Grid Girls.

Nic dziwnego, że taki fason zdobył ogromną popularność na całym świecie. Jeżeli ktoś uważnie się przyjrzy to zobaczy, że taki krój optycznie powiększa biust, zwiększa wcięcie w talii i wydłuża sylwetkę. Trzeba przyznać, że upięte w wysoki kok włosy i  sukienki do kostek dodały optycznie małym z reguły Chinkom kilka centymetrów wzrostu. Szpilki to swoją drogą.
Stroje w których pojawiły się modelki  to raczej zmodyfikowana wersja qipao. Kolor i rozcięcie się zgadza, ale koronka i dekolt sugerują, że nie jest to jednak oryginalna wersja. I żeby nikomu nie przyszło do głowy, że Grid Girls miały we włosach pałeczki do jedzenia! Są to specjalne szpilki, które w przeciwieństwie do pałeczek są gładkie i nie niszczą włosów – dziewczyny zrozumieją. 😉

Podziel się ze znajomymi