Nowy rok, nowe postanowienia. Klasyk! Początek stycznia to bardzo specyficzny czas. Właśnie teraz ponad połowa Polaków  tworzy długie listy postanowień noworocznych. Jeden chce rzucić palenie, drugi awansować, a trzeci schudnąć. Najwięcej osób decyduje się na zdrowe odżywianie i postanawia uprawiać sport. Być może i Ty należysz do tej grupy.

Właśnie dlatego dziś na blogu pierwszy wpis z serii F1 Fitness. Osobie, która niespecjalnie interesuje się Formułą 1, mogłoby się wydawać, że kierowcy F1 nie są tak wysportowani jak przedstawiciele innych dyscyplin. W końcu jak trudne może być jeżdżenie w kółko przez kilka godzin? Prawda jest taka, że są oni jednymi z najbardziej sprawnych sportowców na świecie. Muszą być silni zarówno fizycznie i psychicznie.

W dzisiejszym wpisie znajdziecie listę 5 rzeczy, których możecie się nauczyć od kierowców F1,  jeżeli chcecie być wysportowani i utrzymać formę.  

1. Zmierzaj do celu

Wszyscy kierowcy F1 rozpoczynali swoją przygodę z wyścigami w bardzo młodym wieku. Wiele dzieciaków próbuje swoich sił w kartingu i marzy o Formule 1, konkurencja jest ogromna. Ale tylko garstce udaje się to marzenie spełnić. Wszystko dzięki determinacji i ciężkiej pracy. Mikey Collier, fizjoterapeuta Jensona Buttona, w jednym z wywiadów przyznał, że to fitness i determinacja w dbaniu o formę sprawiły, że Jenson został mistrzem świata F1.

2. Mądrze wybieraj swoje paliwo 🙂

Nie bez powodu mówi się, że dieta to 80% sukcesu. Pozostałe 20% to oczywiście ćwiczenia. Każdy profesjonalny sportowiec ma specjalnie przygotowany przez swojego trenera jadłospis, jednak przypadku kierowców F1 dieta jest niesamowicie ważna. Powszechnie wiadomo,  że dąży się do tego, aby kierowca ważył jak najmniej. To z kolei może prowadzić do zaburzeń odżywiania, a takie sytuacje się w F1 również zdążają – pisałam o tym TUTAJ.

Przed wyścigiem zawodnicy muszą pić dużo wody, nawet wtedy, gdy nie są spragnieni. Podczas zmagań na torze mogą się łatwo odwodnić. Jeżeli chodzi o posiłki to różnią się one w zależności od tego czy będą jedzone przed czy po wyścigu. Takie typowe przed-wyścigowe danie to kurczak z warzywami, chociaż niektórzy kierowcy decydują się na makaron, aby zapewnić sobie energię podczas rywalizacji.

3. Przede wszystkim koncentracja

Kierowcy F1 nie tylko muszą wykazać się niesamowitą sprawnością fizyczną, ale również bardzo ważna jest siła psychiczna. Podczas wyścigu muszą pozostać skoncentrowani, bo nawet sekundowe rozproszenie uwagi może spowodować spadek o kilka pozycji. Aby utrzymać zmysły pobudzone do granic możliwości, kierowcy wspomagają się napojami z kofeiną. 
Koncentracja wpływa również na czas rekcji, który w F1 jest kluczowy. Na pewno kojarzycie urządzenie Batak Pro, na którym ćwiczą kierowcy. Zobaczcie filmik z rywalizacji Buttona i Hamiltona.
4. Stay strong!

Prawidłowa postawa i sprawność ruchowa całego ciała odgrywają ważną rolę u każdego człowieka, jednak mają bardzo duże znaczenie w przypadku kierowców F1. Aby radzić sobie z przeciążeniami kierowcy ćwiczą mięśnie szyi, ale również skupiają się na ramionach i grzbiecie.  
Nico Rosberg podczas treningu
Przeciążenia, jakie oddziałują na kierowców w bolidach, sięgają nawet 5G.  Oczywiście różnią się one w zależności od tego czy przyśpiesza/hamuje. Dla porównania jazda na rollercoasterze to przeciążenia ok. 4G. Chyba nikt nie chciał by tego znosić dłużej niż trwa jazda na kolejce górskiej. 😉

5. Czas na odpoczynek
Regeneracja jest bardzo ważną częścią treningu. Musi odpocząć zarówno ciało, jak i umysł, aby stały się silniejsze niż wcześniej. Przed każdym kolejnym Grand Prix kierowcy znajdują czas na chwilę wytchnienia. Relaksują się korzystając z masaży, ćwicząc swoją gibkość oraz spędzając czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednak najważniejszy jest sen. Kimi Raikkonen coś o tym wie. 😉

Jak sami widzicie, bycie kierowcą F1 to wcale nie taka prosta sprawa. Wracając do noworocznych postanowień, życzę Wam, aby udało się je zrealizować. 
Natomiast kolejny post na blogu pojawi już niedługo, więc jeżeli chcecie być na bieżąco, koniecznie polajkujcie >fanpage na Facebooku<.  

Podziel się ze znajomymi