Po weekendzie w Meksyku prawie każdy spodziewał się, że i tym razem na torze pojawią się dziesiątki pięknych Grid Girls. Ich obecność podczas wyścigów jest już właściwie pewnego rodzaju tradycją. Możecie wyobrazić sobie zdziwienie na mojej twarzy, gdy przeglądając Twittera natknęłam się na wiadomości sugerujące, że kierowcy Formuły 1 to seksiści i mizoginiści. W pierwszej chwili nie wiedziałam o co niektórym fanom chodzi, ale szybko nadrobiłam zaległości.

To tylko niektóre z wypowiedzi. Te akurat nadają się do opublikowania, w odróżnieniu od pozostałych.
Poszło oczywiście o kontrowersyjną wypowiedź Sebastiana Vettela. Niemiec ma poczucie humoru i lubi żartować, ale tym razem jego refleksja nie przypadła do gustu niektórym osobom. Pojawiły się nawet głosy kibiców, którzy twierdzili tracą do niego resztki szacunku… Ale zacznijmy od początku.

Tegoroczne Grand Prix Brazylii było fenomenem. Po raz pierwszy w historii sportów motorowych, oprócz Grid Girls na torze pojawili się również Grid Boys! Obecność przedstawicieli obu płci przed wyścigiem była ponoć marzeniem Fabiany Ecclestone, żony Berniego – pana i władcy F1. Wybór miejsca na tego typu eksperyment nie był przypadkowy. Fabiana jest Brazylijką i właśnie w tym kraju prowadzi z mężem swój biznes. Nie trudno zgadnąć o jaką działalność chodzi. Przyjrzyjcie się napisom na koszulkach Grid Girls&Boys. Na zdjęciu poniżej Fabiana Ecclestone z modelami.

Plantacja kawy państwa Ecclestone znajduje się w mieście Amparo, stan Sao Paulo. Jej powierzchnia wynosi ponad 200 hektarów, czyli zajmuje obszar podobny do księstwa Monako. Uprawiana jest tam wysokojakościowa arabica, której smak jest bardziej owocowy i kwaskowaty, w odróżnieniu do innych odmian pochodzących z Brazylii. Jeżeli chcielibyście się napić Celebrity Coffee to niestety muszę Was zmartwić. Obecnie można ją zakupić jedynie w padoku podczas Grand Prix i w garstce najlepszych hoteli na  świecie. Jak można się spodziewać po reklamie na ubraniach Grid Girls&Boys, planowane jest rozszerzenie sprzedaży kawy poza wyżej wymienione miejsca.

Co zatem ma wspólnego Vettel i kawa? Myślę, że raczej niewiele, chyba że chodzi o modeli, którzy na swoich ubraniach mieli logotyp Celebrity Coffee. Sebastian w jednym z wywiadów podczas Grand Prix Brazylii zażartował, że jeżeli przed jego bolidem będzie stał facet, to wówczas będzie musiał zastrajkować. Chyba domyślacie się kto trzymał tabliczkę z numerem 5. Dokładnie tak, Grid Boy!

Jego żart spowodował lawinę krytyki w Internecie. Pojawiły się także wypowiedzi sugerujące, że kierowcy F1 to seksiści. To już nie pierwsze takie głosy, przypomnijcie sobie tegoroczne Grand Prix Chin i Lewisa Hamiltona, który oblał szampanem hostessę.


Vettel nie był jednak jedynym kierowcą, który uznał pojawienie się Grid Boys na torze za niepotrzebne. W podobny sposób wypowiedział się Max Verstappen.

  Uważam, że powinni zostawić to tak jak było, z wesołymi i szczęśliwymi dziewczynami. Całe szczęście przed moim bolidem stała Grid Girl. Bardzo się z tego cieszyłem. Myślę, że Grid Boy powinien być tylko wtedy, gdy kierowcą jest kobieta.- mówił w wywiadzie dla gazety De Telegraaf. 

Niki Lauda również przyznał, że to Grid Boys to okropny pomysł, zwłaszcza w kraju, w którym mieszkają jedne z najpiękniejszych kobiet świata.

Prawda jest jednak taka, że każdy ma własne preferencje. Niektóre środowiska będą pochwalać decyzję o pojawieniu się Grid Boys, a inne ją krytykować.  Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji byłoby zorganizowanie konkursu wśród fanów znajdujących na torze i wylosowanie z ich grona Grid Girls&Boys. Wiek i płeć nie powinny mieć znaczenia. Kto nie chciałby pojawić się na torze obok swojego ulubionego kierowcy i trzymać tabliczkę z jego nazwiskiem przed startem? Ja bym chciała, a Wy?

Podziel się ze znajomymi