Porównanie wzrostu kierowców F1. Kliknij na obrazek, aby powiększyć.

źródło zdjęcia


„Formuła 1 to bardzo wymagający sport. Musisz jej poświęcić całe swoje życie, jeżeli chcesz być w tym naprawdę dobry”. Autorem tych słów jest Mika Hakkinen, dwukrotny mistrz świata Formuły 1.  W pierwszej chwili każdy z nas myśli o umiejętnościach kierowców F1 i o ich sprawności fizycznej, żeby w końcu zdać sobie sprawę z ogromnego nakładu finansowego, który za tym wszystkim stoi. Czy jednak jest to przepis na sukces?

Idealny kierowca Formuły 1 jest szybki, utalentowany i niski. Dokładnie tak, niski. Do tego opisu należy jeszcze dorzucić określenie „o jak najmniejszej wadze”. Kiedy Robert Kubica zaczynał swoją karierę w F1, miał z tym niemały problem. Czekała go dieta i intensywny trening, dzięki którym miał stracić „zbędne kilogramy”. Dlaczego konstruktorom zależy na tym, aby samochód z kierowcą ważył jak najmniej? Chodzi o balast, który odpowiednio rozłożony pozwala dociążyć przód lub tył bolidu, a to z kolei gwarantuje lepsze osiągi.
Robert Kubica (184 cm) i jego kolega z zespołu Nick Heidfeld (167 cm)

David Coulthard w swojej autobiografii wyjawił, że podczas kariery zmagał się z zaburzeniami odżywiania. Zaczęło się w kartingu. Jako młody chłopak był stosunkowo wysoki, a tym samym więcej ważył, przez co inne dzieciaki były szybsze. Prowokował wymioty, aby schudnąć. Nie wiem jak Wy, ale ja uważam, że cała sytuacja dotycząca wagi kierowców robi się coraz bardziej patologiczna, dokładnie tak jak w świecie mody. Ciekawi ile ważą kierowcy? Zerknijcie do tabelki poniżej.

Alonso

Bottas

Button

Ericcson

Grosjean

Hamilton

Hulkenberg

Kwiat

Maldonado

Massa

68 kg

70 kg

72 kg

63 kg

71 kg

66 kg

74 kg

61 kg

66 kg

59 kg

Merhi

Nasr

Perez

Raikkonen

Riccardo

Rosberg

Sainz

Stevens

Verstappen

Vettel

76 kg

68 kg

63 kg

70 kg

64 kg

71 kg

72 kg

63 kg

67 kg

58/64 kg


W przypadku wagi Sebastiana Vettela, miałam największy problem ze znalezieniem tej prawidłowej. Oficjalna strona kierowcy podaje 64 kg, ale i 175 cm wzrostu, więc jest nieaktualna. Podobnie z innymi stronami z roku 2013 – również 64 kg. Według innych źródeł, na początku 2015 roku Vettel ważył 62 kg, a najnowsze informacje mówią o 58 kg. Albo Sebastian postanowił zostać top modelką, albo jego kości są zbudowane z włókna węglowego. 😉

Patrząc na obrazek, który umieściłam na początku posta, od razu widać, że najmniejszym kierowcą w całej stawce jest Felipe Massa. Tuż za nim znajdują się Fernando Alonso (przynajmniej tutaj może liczyć na podium ;)) i Will Stevens. Kierowcy są ustawieni w porządku alfabetycznym, aby lepiej pokazać różnice wzrostu między nimi. Znalazłam kilka wersji tej grafiki, ale ta jest najbardziej aktualna. W najgorszej sytuacji są młodzi kierowcy, m.in. Max Verstappen i Daniił Kwiat, którzy wciąż rosną, a osiągnęli już 180 cm. Pokusiłam się o małą statystykę, średni wzrost kierowców to 176,4 cm. Chciałam napisać, że receptą na sukces jest mniej niż 180 cm, ale niestety Jenson Button zepsuł mi moją hipotezę.

Mogłoby się wydawać, że to Massa jest najmniejszym kierowcą w historii F1. Został jednak pokonany przez japońskiego kierowcę, Takumę Sato. Sato może się pochwalić imponującym wzrostem aż 164 cm. 

Anthony Davidson, Jenson Button i Takuma Sato podczas prezentacji bolidu zespołu B.A.R.,
rok 2004

Sato jest tak malutkim kierowcą, że podczas sesji zdjęciowych musiał stać na klockach(sic!), aby dorównać wzrostem koledze z zespołu i modelkom.
źródło zdjęcia

Najwyższym kierowcą F1 był Justin Wilson, który zmarł w wieku 37 lat podczas wypadku w IndyCar. Wilson miał 193 cm wzrostu. Na zdjęciu poniżej Wilson na zdjęciu z Markiem Webberem (185 cm).

A Wy do którego kierowcy jesteście zbliżeni wzrostem? Ja jestem prawie tak wysoka jak Felipe Massa. 🙂 

Podziel się ze znajomymi